Biuro Obsługi Turystyki

W Polskę jedziemy! Świętokrzyskie i Lubelskie atrakcje

OBLĘGOREK-KIELCE-ĆMIELÓW-UJAZD-SANDOMIERZ- LASY JANOWSKIE—ZWIERZYNIE-GÓRECKO KOŚCIELNE-ZAMOŚĆ-LUBLIN-KOZŁÓWKA-LUBARTÓW-KAZIMIERZ DOLNY-KONEWKA (ostatnie miejsca)

Świętokrzyskie i Lubelskie to regiony ,w których znaleźć możemy niezwykłe historię, wspaniałe zabytki architektury świeckiej i sakralnej . Ponadto w programie spotkania z przyrodą :parki krajobrazowe, rezerwat geologiczny czy też leśna ścieżka edukacyjno-historyczna w Lasach Janowskich oraz czas na regionalne smaki. A zatem ? W drogę !

Ramowy program:

Dzień 1 –środa -31.07.2024

Godzina 4.00-zbiórka i wyjazd ze Szczecina ,przejazd do Oblęgorka. Zwiedzać będziemy muzeum Henryka Sienkiewicza zlokalizowane w pałacyku otrzymanym w darze od społeczeństwa. Następnie udamy się do Kielc- a zaczynamy od zerknięcia na tutejsze UFO jakim jest Dworzec Autobusowy- bardzo ciekawy obiekt pod względem architektonicznym.

Następnie czas na spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zapoznanie z atrakcjami miasta. Zaczynamy od prawdziwej perełki jaką jest Kadzielnia, to wzgórze zbudowane z wapieni górnodewońskich rozcięte nieczynnym kamieniołomem. Wokół jego fragmentu tzw. Skałki Geologów wytyczono trasę spacerowo-edukacyjną, malownicze widoki gwarantowane. Zerkniemy także na słynny amfiteatr .Kolejno udamy się do centrum przez Park Miejski im. S. Staszica podziwiając Aleję Gwiazd. Na naszej trasie Wzgórze Zamkowa z Pałacem Biskupów Krakowskich/ dziś Muzeum Narodowe – z oryginalnymi wnętrzami /oraz Katedrą Wniebowzięcia NMP. Następnie spacer pod słynny pomnik Dzika przy placu Artystówi dalej deptakiem miejskim do Rynku z Ratuszem, pręgierzem i fontanną. Tu chwila czasu wolnego.

I czas na przejazd do hotelu, zakwaterowanie ,obiadokolacja, czas wolny, nocleg,

Dzień 2-czwartek -01.08.2024

Po śniadaniu przejazd do Ćmielowa, gdzie odwiedzimy kultową Fabrykę Porcelany działającą już od 1790 roku, poznamy proces produkcji wyrobów słynnych na cały świat.

Kolejno pojedziemy obejrzeć najpiękniejszy zamek w Polsce, zamek w ruinie.

Mowa oczywiście o Zamku Krzyżtopór. Wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Wpisany na listę Pomników Historii ukazuje dzieje i wielkość rodu Ossolińskich, bogactwo magnaterii polskiej oraz potęgę i rolę XVII -wiecznej Polski. O tym wszystkim opowiadać będzie nasz przewodnik

Chwila czasu wolnego.

Po zwiedzaniu przejazd do Sandomierza. zwanego „Małym Rzymem” ze względu na położenie, rozpoznawanego także ze względu na serial tv „Ojciec Mateusz” oraz plenery wykorzystywane w licznych produkcjach tv i filmowych.

Z lokalnym przewodnikiem obejrzymy m.in. zamek ,wąwóz lessowy św. Jadwigi, przejdziemy przez Igielne Ucho, zwiedzimy wnętrza głównego zabytku jakim jest bazylika katedry pw. Narodzenia NMP. Na trasie także ratusz i rynek oraz brama Opatowska. Przewidywany czas zwiedzania ok.2.5 godz. Czas wolny- zakup pamiątek ,lokalnych specjałów, możliwość odwiedzenia Muzeum -Świat Ojca Mateusza.

Powrót do hotelu, obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 3- piątek 2.08.2024

Śniadanie, wykwaterowanie.

Przejazd w kierunku Janowa Lubelskiego. Naszym celem będzie ścieżka edukacyjna „Na Porytowym Wzgórzu” zlokalizowana na terenie rezerwatu leśno -historycznego Lasy Janowskie .

Trasa obejmuje miejsca pamięci związane z największą bitwą partyzancką z okresu II w. św. na ziemiach polskich oraz ukazuje bogactwo przyrodnicze terenu.

Następnie czas na perełki Roztocza. W tym celu pojedziemy na zwiedzanie z przewodnikiem Zwierzyńca-dawnej letniej rezydencji rodu Zamoyskich. Spacer przy kościółku na wodzie do Ośrodka Muzealno - Edukacyjnego Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Zwiedzanie wystawy „W krainie jodły, buka i tarpana”. W Zwierzyńcu znajdziemy także czas na spróbowanie miejscowego piwa.

Klimaty Roztocza podkreśli wizyta w niewielkim Górecku Kościelnym. Zobaczymy zaporę i małą elektrownię wodną na rzece Szum, spacerem aleją pomnikowych dębów dojdziemy do drewnianej kapliczki pw. św. Stanisława ”na wodzie”, ciekawy jest także tutejszy kościół parafialny wzniesiony w XVIII wieku z drzewa modrzewiowego.

Kolejno przejazd do Zamościa, nazywanego „Padwą Północy, a będącym klejnotem polskiego renesansu.

Z miejscowym przewodnikiem w ramach spaceru zobaczymy m.in. Rynek Wielki z Ratuszem i kamieniczkami ormiańskimi Na trasie także rynek wodny, kościół św. Mikołaja, Rynek Solny, jako typowy plac handlowy renesansowego miasta idealnego z kamieniczkami. Wejdziemy do Katedry wybudowanej w stylu manierystycznym z fundacji założyciela miasta, a wychodząc poza mury miasta podziwiać będziemy bastionowy układ Twierdzy Zamojskiej .Chwila czasu wolnego.

Przejazd do hotelu w Lublinie, zakwaterowanie ,obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4 -piątek-3.08.2024

Śniadanie ,dziś czeka nas bogaty w doznania całodzienny program zwiedzania. Zaczynamy od przejazdu do niezwykle pięknego miejsca, jakim jest zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. Zwiedzimy pałac, powozownię, park oraz unikatową galerię sztuki socrealizmu.

Następnie udamy się do pobliskiego Lubartowa, który zachwyci m.in. wnętrzem kościoła p.w. św .Anny ,pałacem Sanguszków.

Powrót do Lublina . W programie zwiedzania z przewodnikiem: wzgórze zamkowe, neogotycki Zamek Lubelski ,z muzeum zamkowym, kaplicą św. Trójcy ,Wieżą Trynitarską. zespół Starego Miasta z rynkiem ,ratuszem i wąskimi klimatycznymi uliczkami. W trakcie spaceru chwila na zakup cebularzy i kawę.

Spacer dawnym traktem przedmiejskim, przy którym niegdyś powstało mnóstwo dworów, pałaców i klasztorów, deptak Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski z pomnikiem Unii Litewskiej.

Powrót do hotelu, obiadokolacja. Czas wolny- wieczorem chętni mogą udać się na pokaz nowoczesnej Fontanny Multimedialnej. Nocleg.

Dzień 5 -niedziela- 5.08.2024

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Kazimierza Dolnego uznawanego jako jedno z najbardziej romantycznych miast w Polsce. Zwiedzanie: promenada nad Wisłą, rynek z kamienicami renesansowymi pochodzącymi z XVI i XVII wieku, kościół farny, ruiny zamku.

Podczas wizyty w Kazimierzu nie może zabraknąć chwili na zakup maślanych kogutów, które stały się symbolem miasteczka i obowiązkową pamiątką z Kazimierza.

Następnie przejazd do Konewki, gdzie zwiedzać będziemy unikatowy bunkier kolejowy z czasów II w.św . jeden z czterech na terenie Polski, ale za to najlepiej zachowany. Ogromne wrażenie zrobi rozmach całego kompleksu i historie z nim związane- zwiedzanie oczywiście z przewodnikiem.

I czas na powrót , jeszcze tylko przerwa na trasie na obiad/we własnym zakresie/.

Planowany przyjazd i zakończenie wycieczki w Szczecinie ok. godz. 23.00.

Termin: 31.07-4.08.2024

Cena : 1800 zł/os

Świadczenia zawarte w cenie :

*transport komfortowym autokarem, opłaty drogowe, parkingowe, obsługa 2 kierowców,

*zakwaterowanie :4noclegi w pok.2 os. z łazienkami i tv , hotele: Dwór Dwikozy *** i Hampton by Hilton Lublin, możliwe pokoje 1 os.za dopłatą 400 zł.

*wyżywienie : 4 bogate bufety śniadaniowe, 4 obiadokolacje,

*opieka licencjonowanego pilota,

*system tour-guide,

*ubezpieczenie NNW, obowiązkowe opłaty TFG I TFP,

Nie zawarte w cenie:

Usługi przewodnickie, bilety wstępu – pełen pakiet ok.350 zł ,wydatki własne.