Biuro Obsługi Turystyki

ŚCIEŻKI NAD ODRĄ I WARTĄ ,CZYLI ODKRYWAMY LUBUSKIE

GORZÓW WIELKOPOLSKI-BOGDANIEC -OLSZYNKI-KOSTRZYN (ostatnie miejsca)

Jeden dzień może zmienić wszystko - zwłaszcza gdy go spędzisz w Lubuskiem !

Dlatego też dziś zapraszam do odkrywania i poznawania ziemi lubuskiej ,pełnej fascynujących historii, wyjątkowych krajobrazów i ciekawych miejsc.

Ramowy program:

Godz.8.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina , przejazd do Gorzowa Wielkopolskiego.

Spacer zaczynamy od Bulwaru Nadwarciańskiego, który jako miejska inwestycja zagospodarowania tego terenu jest aktualnie popularnym miejscem spotkań. Następnie zwiedzimy najcenniejszy zabytek sakralny jakim jest orientowana 13.wieczna Katedra Narodzenia NMP, zlokalizowana w centrum Starego Miasta. Zobaczymy Rynek Stary Rynek ze słynną fontanną Paukscha oraz pobliską replikę zabytkowego tramwaju - bimbę .Kolejno spacer wzdłuż murów w kierunku Domu Biskupiego oraz zespołu pałacowo-ogrodowego. Zerkniemy na Willę Schroedera-aktualnie Muzeum Lubuskie i ogród dendrologiczny.

Aby poznać historię Gorzowa na przestrzeni wieków pojedziemy na drugą stronę Warty do pieczołowicie odrestaurowanego białego Spichlerza.

W ramach wystawy Gorzów na szlakach historii prezentowane są ekspozycje:” Civitas, urbanistyka i atrybuty miasta”, „Wiek pary i elektryczności”, „Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa”, Życie codzienne w dawnym Gorzowie na przełomie 19 i 20 w.”, „Trudne początki polskiego Gorzowa”. Chwila czasu wolnego na kawę itp.

Następnie pojedziemy do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu , która jest jednym z nielicznych skansenów w woj. lubuskim prezentującym kulturę i technikę wiejską. Na jej terenie znajdują się: zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz tzw. kuźnia. Ostatnio przeszła kompleksowy remont, zrekonstruowano koło młyńskie oraz zmodernizowany kanał młyński.

A przed nami czas na kontakt z naturą ,w tym celu udamy się do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ścieżka przyrodnicza „Olszynka” prowadzi drewnianymi pomostami ponad terenami czasowo zalewanymi przez wodę w jedynych na terenie parku narodowego obszarach zalewowych. Jej długość to 3 km i15 przystanków edukacyjnych z tablicami informacyjnymi i czatownią unoszącą się na wodzie. Jest to wyjątkowa trasa, ponieważ prowadzi przez ols porzeczkowy, zbiorowiska ziołorośli, szuwar mozgowy. Obserwacja ptaków ,poznawanie roślin i ekosystemu pozwoli nam się zrelaksować i wyciszyć.

Kolejno przejazd do „kostrzyńskich Pompejów „ bo tak nazywany jest Kostrzyn nad Odrą ,który w 1945 r. został zniszczony w 95 %.Z miejscowym przewodnikiem zwiedzać będziemy częściowo odrestaurowane Stare Miasto. W obrębie Starówki można zobaczyć pozostałości zamku, ruiny kościoła mariackiego, bastionu Król i Brandenburgia, Bramę Chyżańską, Bramę Berlińską czy rawelin August Wilhelm.

Następnie zwiedzać będziemy Muzeum Twierdzy Kostrzyn mieszczące się w bastionie Filip, jedynym spośród trzech bastionów udostępnionym dla zwiedzających. Interaktywna eskpozycja prezentuje historię miasta i garnizonu od czasu powstania twierdzy. W szczególności skupia się na samej twierdzy i na walkach, jakie toczyły się o miasto w lutym i marcu 1945 r. Przedstawione są również dzieje kostrzyńskiego zamku.

Będąc w Kostrzynie zerkniemy jeszcze na dworzec kolejowy . Stacja jest unikalną budowlą, dwupoziomową z krzyżowym usytuowaniem peronów/ w Polsce są tylko dwa tego typu/.Co ciekawe dworzec jako jeden z nielicznych budynków w Kostrzynie nie został zniszczony w wojennej pożodze.

Czas wolny na gorący posiłek , zakup pamiątek itp.

Ok. godz.17.00- wyjazd w kierunku Szczecina, powrót ok.godz.19.30

Termin:27.04.2024/sobota/

Cena : 160 zł/osoba dorosła

110 zł/dziecko do lat 15

Świadczenia zawarte w cenie:

*przejazd komfortowym autokarem,

* opieka licencjonowanego pilota

*system tour- guide dla Państwa wygody

*ubezpieczenie NNW

Nie zawarte w cenie : usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – pakiet ok.80 zł/os, wydatki własne,