Biuro Obsługi Turystyki

W POLSKĘ JEDZIEMY!

MAGIA PODLASIA

BIAŁYSTOK-AUGUSTÓW-TYKOCIN-SUPRAŚL -KRUSZYNIANY-ODRYNKI -KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC (2 ostatnie miejsca)

Tym razem proponuję odkrywanie Polski i jej piękna, poprzez podróż na tzw. ścianę wschodnią –oprócz walorów przyrodniczych odkryjemy zabytki architektury, poznamy kulturę mniejszości narodowych no i posmakujemy regionalnej kuchni.

Ramowy program :

Dzień 1 - czwartek- 25.07-2024

Godz.4.00-zbiórka i wyjazd ze Szczecina, przejazd stolicy województwa-Białegostoku /.ok.godz.13.30/.Zaczynamy od zwiedzania Pałacu Branickich, który jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”. W programie zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz pałacowych, Muzeum Farmacji.

Imponujące ogrody zwiedzać będziemy z lokalnym przewodnikiem ,który w dalszej części dnia pokaże nam miasto.

Zobaczymy m.in. rynek z nietypowym ratuszem, ul. Lipową z jej perełkami :archikatedrę, kościół św. Rocha, cerkiew św. Ducha a także słynne białostockie murale m.in. ”Dziewczynka z konewką”, ”Izabela Branicka” itd.

Po aktywnym dniu czas na zasłużony odpoczynek.

Ok. godz.19.30-przyjazd do hotelu w Białymstoku, zakwaterowanie . Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 2- piątek -26.07.2024

Śniadanie. Wykwaterowanie.

Zapraszam na całodniową wyprawę w trakcie której poczujemy prawdziwą magię tych ziem.

A zaczynamy od przejazdu do klimatycznego Supraśla, który był plenerem m.in. serii “U Pana Boga” czy “Blondynki”.

Czas w Supraślu wypełni poznanie historii miasta/ Pałac Buchholtzów, Domy Tkaczy /.Ogromne wrażenie wywrze wizyta w Prawosławnym Monasterze Zwiastowania Najświętszej Bogarodzicy oraz zwiedzanie bogatego w zbiory Muzeum Ikon, jednego z niewielu w Polsce.

Chwila czasu wolnego ,bo przed nami kolejne mega atrakcje.

Nasza trasa prowadzi dalej przez Krynki / miasteczko z typowo podlaskim widokiem z rynku – na cerkiew, kościół i synagogę.

I ciekawostka w Krynkach można zobaczyć jedyne rondo w Polsce z wychodzącymi z niego dwunastoma ulicami /do Kruszynian.

Wieś Kruszyniany niegdyś nazywana była jako „triniedzielnaja” (trzyświąteczna) – w piątek świętowali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę – Żydzi, w niedzielę – katolicy i prawosławni.

Zwiedzimy drewniany meczet z 1795 r., w którym na turystów oczekuje przewodnik i opowiada o dziejach Tatarów w Polsce. Zobaczymy także mizar. Chwila czasu wolnego na zakup pamiątek i gorący posiłek w Zajeździe Tatarskim.

Następnie pojedziemy do miejsca wyjątkowego ,jakim jest prawosławny skit/pustelnia/z dwiema cerkwiami. Dojście do niej kładką przez Narew.

To miejsce warte zobaczenia bez względu na własne wyznanie

I czas na najbardziej klimatyczne miejsca, to oczywiście Kraina Otwartych Okiennic.

Trasa charakteryzuje się przede wszystkim starą, oryginalną architekturą. Domy, zabudowania gospodarcze i świątynie w tym właśnie regionie są wyjątkowe. Specyfika budynków polega na bogatej dekoracji zewnętrznej, niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie są pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Odwiedzimy wsie Ciełuszki i Soce a w Puchłach i Trześciance zwiedzać będziemy zabytkowe cerkwie.

Późnym popołudniem przejazd do hotelu położonego w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Zakwaterowanie .Obiadokolacja.

Czas wolny, można go wykorzystać na spacer po pięknie zagospodarowanym 7 ha terenie.

Nocleg.

Dzień 3 -sobota -27.07.2024

Śniadanie. Przejazd do Augustowa ,miasta wyjątkowego z racji położenia i historii .Wielką atrakcją Augustowa jest kanał Augustowski .

Kanał to zabytek polskiej myśli architektury hydrotechnicznej, łączący system dwóch wielkich rzek: Wisły i Niemna, którego trasa przebiega przez jeziora, rzeki, sztuczne przekopy oraz śluzy – budowle hydrotechniczne zabezpieczające utrzymanie odpowiedniego poziomu wód. Jego historię poznany zwiedzając Muzeum.

Będąc w Augustowie udamy się na godzinny rejs ,aby zobaczyć dziewiczą przyrodę Rospudy.

Po powrocie spacer bulwarem ZNP nad Nettą w kierunku kultowego „Albatrosa” z ławeczką „Beaty”.

Przerwa np. na słynny chłodnik i kartacze itp.

Jeszcze tylko zerkniemy na zabudowę rynku Zygmunta Augusta i jedziemy dalej.

Przejazd przez Knyszyn/ miasta o b. bogatej historii/do barokowego Tykocina, który swoją urodę zawdzięcza Branickim. Arkadowe galerie kościoła pw. św. Trójcy obejmują, niczym ramionami, rynek z długim szeregiem parterowych domków, będących niegdyś szlacheckimi dworkami. Wielką atrakcją jest Wielka Synagoga z XVII w, odrestaurowana i zrekonstruowana. Oczywiście zwiedzimy ją z przewodnikiem. Tykocin to także miejsce plenerów filmowych i doskonałej lokalnej kuchni , tu także możliwość zakupu lokalnych wyrobów. Następnie przerwa na zakup lokalnych wyrobów, kawa itd. A na koniec zapraszam jeszcze na rejs po Narwii z miejscowym przewodnikiem-pasjonatem Tykocina.

Powrót do hotelu na obiadokolację. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 4 – niedziela-28.07.2024

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Białegostoku, gdzie zwiedzać będziemy wyjątkowe Muzeum Pamięci Sybiru /nagrodzone przez Radę

Europy jako najlepsze muzeum/.Opowiada ono o obywatelach polskich deportowanych na przestrzeni wieków w głąb Rosji a potem ZSRR. To muzeum w niezwykły sposób łączy narrację historyków ze wspomnieniami świadków budząc ogromne emocje i wzruszenia.

Kolejno przejazd do Waniewa /Narwiański Park Narodowy/,gdzie zapraszam na spacer kładką poprowadzoną przez bagna i rozlewiska, część trasy pokonuje się pływającymi pomostami. Rozlewiska to ostoja ptaków, które można podglądać.

I czas w drogę powrotną. Na trasie przerwa na obiad/płatny we własnym zakresie/.Planowany przyjazd do Szczecina ok. godz. 23.30- 24.00.

Termin :25-28.07.2024

Cena :1525 zł/os/

Świadczenia zawarte w cenie:

*transport komfortowym autokarem, obsługa 2 kierowców, opłaty drogowe i parkingowe,

*zakwaterowanie:

1 nocleg -2 os. pokoje w hotelu **** w Białymstoku ,

2 noclegi w hotelu w lasach Puszczy Knyszyńskiej/ 20 km od Białegostoku/,pokoje 2 os, na życzenie również 3 os., 7 ha zagospodarowanego terenu, sauna ,bilard, boiska, wiata grillowa.

*wyżywienie : 3 śniadania /bogate bufetowe/ ,3 obiadokolacje,

*opieka licencjonowanego pilota,

*ubezpieczenie NNW

*obowiązkowa składka na TFP i TFZ/ obowiązuje od roku 2021/

Nie ujęte w cenie: bilety wstępu do obiektów i na atrakcje, usługi przewodników lokalnych, system tour-guide: należy posiadać ok.300 zł, wydatki własne.