Biuro Obsługi Turystyki


SUPER MAJÓWKA W DOLNOŚLĄSKIM

GÓRNE ŁUŻYCE-WYGASŁE WULKANY-ZAMKI-PAŁACE I OGRODY

Weekend majowy to czas na aktywny wypoczynek, odkrywanie nowych miejsc. Tym razem zapraszam w dolnośląskie, które jest wyjątkowe, jeżeli chodzi o mnogość atrakcji.

Ramowy program:

Dzień 1 / niedziela/

Godz. 7.15- zbiórka i wyjazd ze Szczecina.

Ok. godz. 12.00 przyjazd do Lubania, miasta położonego w Krainie Wygasłych Wulkanów, będącego stolicą Górnych Łużyc z przebogatą historią, o której świadczą zachowane zabytki.

Z lokalnym przewodnikiem odbędziemy spacer , w trakcie którego obejrzymy m.in. wieże Bracką, Kramarską ,Trynitarską, renesansowy Ratusz z Muzeum Regionalnym ,mury obronne, aleję Historycznych Gwiazd ,wystawę „Schron”, domy pod Orłem i Okrętem, zabytkowe kościoły. Będzie też czas na zapoznanie się z walorami geologicznymi i przyrodniczymi, w tym celu udamy się do Parku na Kamiennej Górze.

Po powrocie –czas wolny na kawę i ciacho itp.

Następnie pojedziemy do Bogatyni ,miasta kojarzonego z odkrywkową Kopalnią Węgla Brunatnego „Turów”/ obok której nota bene przejedziemy/.Ale Bogatynia jest wyjątkowa ,ze względu na zachowaną zabudowę w postaci dawnych drewnianych domów przysłupowo-zrębowych zbudowanych w stylu łużyckim oraz alzackim. Charakterystyczny element domów przysłupowych to system filarów drewnianych ustawionych wokół wybudowanej z poziomych bali izby parterowej (tzw. izby zrębowej). Filary te podtrzymują dach, albo - w przypadku domów piętrowych - wyższą kondygnację wykonaną z szachulca. Oprócz drewna konstrukcyjnego, chaty przysłupowe zdobią liczne kamienne lub drewniane detale, umieszczone na słupach, wokół drzwi albo dookoła okien.

Po powodzi z 2010 r. pięknie odbudowano i odrestaurowano część budynków, w trakcie spaceru będziemy mogli je podziwiać. Tu też chwila czasu wolnego.

Ostatnim punktem programu będzie wyjątkowe miejsce.

Czy można jednocześnie być w trzech państwach? Oczywiście, wystarczy pojechać na Trójstyk Polska-Niemcy – Czechy, który znajduje się między miejscowościami Porajów (Polska), Hradek nad Nysą (Czechy) i Zittau (Niemcy). Punkt styku granic tych trzech państw jest czasem nazywany także punktem Trójziemia. I to właśnie uczynimy zmierzając do Porajowa. Następnie przejazd do hotelu, będącego naszą bazą wypadową. Zakwaterowanie, obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 2 / poniedziałek/

Po obfitym śniadaniu ruszamy na całodzienne zwiedzanie.

Na początek odwiedzimy legendarny zamek Czocha, który znamy z wielu produkcji filmowych jak np. „Gdzie jest Generał ?”, „Wiedźmin” czy też „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Przepiękna lokalizacja, wnętrza, ekspozycje i tajemnice przyciągają niezmiennie turystów. Po zwiedzaniu Zamku z przewodnikiem chwila czasu wolnego .Można go wykorzystać na indywidualne zwiedzanie Multimedialnych Sal Tortur –z pracownią alchemika, warsztatem kata, więzieniem czarownic czy też domem duchów lub spacer po dziedzińcach.

Czas nakolejną perełkę na naszej trasie jaką jest Świeradów Zdrój.

Świeradów, to malowniczo położone w sercu Gór Izerskich/u podnóża jednego z najwyższych szczytów-Stogu Izerskiego /uzdrowisko/450-650 m.n.p.m/.Wyjątkowy mikroklimat ,bogactwo tutejszych wód mineralnych sprawia, że Świeradów słynie już od kilkuset lat ze swoich uzdrowiskowych możliwości ,a w haśle „Dolina Młodości” zawarta jest ich kwintesencja. Po spacerze wśród zabytkowych willi ,sanatoriów, obejrzeniu Domu Zdrojowego i wizycie w Pijalni Wód ulokowanej w Hali Spacerowej- najdłuższej (80m) wśród dolnośląskich uzdrowisk o modrzewiowej konstrukcji, z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch- czas wolny.

Nie bez przyczyny zaplanowałam dla Państw 2 godziny do dyspozycji , bo mega atrakcje są dwie.

Jedna z nich ,to najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa, którą możemy dotrzeć na Stóg Izerski- widoki oszałamiające. Możemy także zielonym szlakiem dotrzeć do kolejnego izerskiego szczytu Smreka/najwyższego po czeskiej stronie/z wieżą widokową.

Druga to oczywiście 850 m .ścieżka w chmurach– czyli Sky Walk/ w sumie długość całej trasy 3 km. Tak piszą o tej budowli:” Zachwycająca konstrukcja jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów. Kiedy dotrzesz na samą górę, będziesz mógł odpocząć na siatce w kształcie kropli lub wejść na szklaną platformę i poczuć, jakby Twoje ciało unosiło się w powietrzu. Wycieczkę zakończysz jazdą 105-metrową zjeżdżalnią. W kilka sekund wrócisz z chmur na ziemię”.

Państwo sami wybiorą ,jak spędzicie czas wolny.

Na koniec dnia pojedziemy do Piechowic zwiedzić Hutę „Julia”, będącą rzemieślniczym zakładem produkcji szkła kryształowego. W hucie na własne oczy zobaczymy jak powstają kryształowe naczynia – od projektu, przez dmuchanie, zdobienie, po pakowanie gotowego produktu. Będzie tu także dokonać zakupów w sklepie firmowym.

Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

Dzień 3 /wtorek/

Śniadanie. Wykwaterowanie. Dziś przed nami wspaniałe atrakcje w postaci zamków, pałaców i ogrodów. A zaczynamy od przejazdu do Siedlęcina, gdzie zwiedzać będziemy Wieżę Książęcą/ Rycerską/. Została ona wzniesiona z inicjatywy księcia Henryka I jaworskiego w latach 1313-1315 i jest jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, natomiast w Wielkiej Sali na II piętrze podziwiać można jedyne na świecie średniowieczne malowidła, na których widnieje legenda o sir Lancelocie z Jeziora – jednym z legendarnych rycerzy Okrągłego Stołu.

Kolejno przejazd do Doliny Pałaców i Ogrodów, gdzie czeka na nas prawdziwa uczta dla oka. Rezydencje w różnych stylach pięknie odrestaurowane doczekały się uhonorowania wpisem na prezydencką listę Pomników Historii.

My dziś obejrzymy dwa z nich. Na początek Zespół Muzealno-Pałacowy w Łomnicy z główną atrakcją jaką jest Muzeum w Dużym Pałacu Łomnica wraz z wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Następnym miejscem jest Wojanów ,który oprócz imponującego pałacu w stylu neogotyku angielskiego zachwyca dziedzińcem z fontanną i dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym. Można zobaczyć to miejsce jedynie z zewnątrz/mieści się tu hotel/.

Na koniec naszej wycieczki zapraszam do Sokołowca ,gdzie odwiedzimy Winnicę Agat. Jest to jedyna winnica w Polsce położona na stoku wulkanu wygasłego przed około 300 milionów lat, na wysokości 320 – 330 m n.p.m.W programie zwiedzanie wraz degustacją wytwarzanych tu win.

Ciekawostką jest to, że we wsi istniały 3 zespoły dworskie, jeden z nich został odrestaurowany- zobaczymy go z zewnątrz w drodze powrotnej.

Planowany przyjazd do Szczecina ok.godz.22.00.

Termin: 1-3.05.2023

Cena:925 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

*przejazd komfortowym autokarem lub busem,

*2 noclegi w hotelu *** - pok.2 osobowe z łazienkami i tv,

*wyżywienie : 2 śniadania w formie bogatego bufetu, dwie obiadokolacje –dwudaniowe z napojem- podawane w formie bufetu,

*opieka licencjonowanego pilota,

*ubezpieczenie NNW, składki na TFG i TFP,

Nie zawarte w cenie : usługi przewodników lokalnych ,bilety wstępów, opłata za system tour guide, degustacje/ szacowany koszt ca 250zł/ , bez atrakcji w Świeradowie tj. Sky Walk lub kolej gondolowa/cenniki na : https://www.visitskywalk.today/ i https://skisun.pl/lato/ ,wydatki własne.