Biuro Obsługi Turystyki

ŻUŁAWY I POWIŚLE Z KOCIEWSKIM AKCENTEM

Zapraszam Państwa na Żuławy- to romantyczna kraina na północy Polski, owiana mgiełką tajemniczości, zwana „polskimi Niderlandami”. Kraina niezwykła, z fascynującymi, jeszcze zachowanymi bogatymi świadectwami jej przeszłości. Ziemia wydarta delcie Wisły pracą wielu pokoleń jej mieszkańców.

Powiśle, zlokalizowane w okolicach Dolnej Wisły, to teren, który przyciąga niezwykle malowniczym krajobrazem i dość zagmatwaną historią a położone jest na pograniczu dwóch województw – pomorskiego i warmińsko –mazurskiego.

W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy oba te regiony .

Proponowany ramowy program:

Dzień I

Godz.4.30 –zbiórka i wyjazd ze Szczecina.

Naszą przygodę rozpoczynamy od przejazdu do Pelplina/na trasie niespodzianka/ to tu można podróżować śladami szarych mnichów, podziwiać ślady kultury oraz spędzić czas w jednym z najlepiej zachowanych opactw cysterskich. Sercem klasztoru pelplińskiego jest drugi co do wielkości kościół ceglany w Polsce, którego wnętrze kryje 23 ołtarze, w tym najwyższy drewniany ołtarz barokowy na naszym kontynencie . Zobaczymy także Muzeum Diecezjalne, w którym najcenniejszą jest biblia Gutenberga.

Następnie na naszej trasie Tczew-spacer promenadą nadwiślańską z punktem widokowym na słynne mosty tczewskie/ światowe arcydzieła inżynierii budowlanej i jednocześnie przegląd sztuki budownictwa mostowego z okresu kilku dziesięcioleci/.

Odwiedzimy także stare serce miasta- z uroczymi kamieniczkami .

Kolejno udajemy się już na Żuławy- nie ma Żuław bez domów podcieniowych ,taki właśnie pięknie odrestaurowany zwiedzimy i usłyszymy wiele historii o przeszłości tych terenów od gospodarza –artysty malarza w Trutnowach.

Potem pojedziemy na drugą stronę Wisły na poldery ,zerkniemy na śluzę Gdańska Głowa na Szkarpawie, obejrzymy wiatrak koźlak w Drewnicy i domy podcieniowe w Żuławkach.

Od połowy XVI wieku żuławskie tereny były zasiedlane przez menonitów – wyznaniowych emigrantów z Holandii i północnej części Niemiec. Jedną z pozostałości jest cmentarz menonicki w Stokach Malborskich, który odwiedzimy na koniec intensywnego dnia.

Jest on jest największą zachowaną nekropolią menonicką na Żuławach, na nagrobkach sporo ciekawej symboliki.

Następnie przejazd do Malborka, zakwaterowanie w hotelu.

Obiadokolacja ,czas wolny. Nocleg.

Dzień II

Śniadanie, przed nami kolejny dzień pełen wrażeń.

Zaczynamy od wizyty w Nowym Stawie-niewielkim miasteczku, ale kryjącym bardzo ciekawe obiekty : nowostawskie rynki, stare kamienice, dom podcieniowy, Słodownię, Ołówek /były kościół ewangelicki przepięknie odrestaurowany oraz Kolegiatę Żuławską.

Następnie pojedziemy do Elbląga, gdzie spotkamy się z przewodnikiem ,historykiem i pasjonatem. W trakcie spaceru po Elblągu-Brama Targowa, Galeria El, nabrzeże z mostem zwodzonym, Katedra św. Mikołaja, ścieżka kościelna. Chwila przerwy na kawę, bo za moment czeka nas kolejna ciekawa miejscowość – w programie będzie zwiedzanie malowniczo położonego Fromborka.

To klejnot Warmii, Grodu Kopernika- wielki uczony tutaj spędził 33 lata ,zobaczymy m.in. Katedrę z jego grobem, pałac biskupi, wieżę Kopernika.

Następnie pojedziemy do Kadyn- pięknie położonych nad Zalewem Wiślanym . To dawna letnia rezydencja cesarza Wilhelma II- a teraz zadbany zespół pałacowo –folwarczny. Czas na foto.

Kolejno przejazd do Malborka –ale zanim tam dotrzemy wpadniemy w depresję. Ale proszę się nie martwić ,to to tylko najniżej położone miejsce w Polsce-mowa rzecz jasna o Raczkach Elbląskich.

Dla tych z Państwa ,którzy jeszcze nie zwiedzali monumentalnego zamku Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego – czas na jego poznanie/system audio-guide/.Pozostałe osoby- czas do własnej dyspozycji.

Godz.20.30 –obiadokolacja, wieczorem można pójść obejrzeć pięknie podświetlony zamek od strony Nogatu. Nocleg.

Dzień III

Śniadanie. Wykwaterowanie.

Przed nami największa atrakcja dnia, czyli rejs statkiem po trawie.

Mowa oczywiście o Kanale Ostródzko –Elbląskim uważanym za jedno z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie. Popłyniemy najciekawszych odcinkiem pokonując 4 pochylnie-od Buczyńca do Jeleni. Dwugodzinny rejs dostarczy wielu wrażeń.

Kolejno pojedziemy obejrzeć drugi co do znaczenia zamek na terenie Powiśla, czyli Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie. Położony na wyniosłej wiślanej skarpie zamek wzbudza uznanie dla jego budowniczych a obecnie wraz z katedrą stanowi imponujący wielkością gotycki zespól obronno-sakralny. Flagowym elementem zamku jest gdanisko, wykracza ono 54 m. poza jego obręb. zasięg. Osadzony na arkadach kryty ganek prowadzi do wieży sanitarnej. Warte obejrzenia są także unikatowe zbiory w tutejszym Muzeum.

Zanim ruszymy w kierunku Szczecina- spacer po mieście oraz czas wolny na gorący posiłek wg. własnego uznania.

Godz.16.00 wyjazd, planowany przyjazd i zakończenie wycieczki ok.22.00.

Termin : 20-22.08.2021

Cena : 610 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie :

*transport komfortowym autokarem /dvd, klimatyzacja , uchylne siedzenia ,pasy bezpieczeństwa przy wszystkich siedzeniach/,opłaty parkingowe, obsługa 2 kierowców.

*2 noclegi - pokoje 2- osobowe z łazienkami i tv, standard 3*

* wyżywienie -2 śniadania/ bogaty bufet/,2 obiadokolacje,

*opieka licencjonowanego pilota ,

*ubezpieczenie NNW, składka na TFG i TFP,

*sprzęt tour-guide,

*podatek Vat marża

Cena nie zawiera :

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ,rejsu, usług przewodników lokalnych: tj. ok.160 zł + 50 zł/ wstęp na zamek w Malborku/.

Uwaga: honoruję Bon Turystyczny.